CHS Callistopeia

s. Penelopé Hellene Sixty six
Články z akcí

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zkouška pracovní upotřebitelnosti - ZPU 1

18.4.2010 - Penelopé Hellene Sixty six, 132 bodů, velmi dobře, pan rozhodčí ing. Luděk Novák

 

   Zkouška se konala na cvičišti Psí školy Na Ostrově v Brně. Účastníci byli rozděleni do skupinek. Tři skupiny po čtyřech na zkoušku ZOP a jedna skupina po třech na ZPU 1. První skupina začínala na 8. hodinu, druhá na 9. hodinu ..... a my na ZPU jsme měli přijít v 11 hodin. Počasí nám nepřálo, bylo nádherně jasno, sluníčko svítilo, což pro nás znamená, že létají motýlci :-( = krize. Raději bych déšť, což by zase neměli radost pejsci co si nechtějí lehat do mokra. Plánovala jsem si tedy jak půjdu z domu hodinu a půl předem, aby se Penča alespoň pořádně vylítala a na zkoušce pěkně poslouchala, ale v 9:30 mi zavolala Martina (cvičitelka), že to jde rychle, aby jsme přišli co nejdřív. Takže z unavování psa nakonec nic nebylo. Po cestě jsem alespoň s Peny trošku procvičila základní povely, prokrmila jí buřtem, aby si uvědomila, že já jsem na světě ta nejdůležitější a ne motýlci, ptáčci a ani čichové stopy (nebo i zbytky pamlsků) na zemi na cvičáku :-).

   Než začnu popisovat průběh zkoušky, chci poděkovat organizátorům za její perfektní a přátelský průběh. Naší šéfové Martině Vaškebové, cvičitelce Radance (také i za skvělé řízky se salátem na oběd) a Svaťce za focení.

 

   A teď už k jednotlivým cvikům. Každý cvik je hodnocen max. 10 ti body, pouze cvik hlídání 20ti body. Provedení cviků je hodnoceno daleko přísněji než u zkoušky ZOP.

1. Přivolání - na povel Volno Peny odběhla na můj a její vkus bezvadně (většinou se jen motá kolem mě), přivolání K noze perfektně. Pan rozhodčí ale řekl, že na Volno by měla vystřelit jak blesk, tedy 8 bodů. Později při nástupu kdy má pes sedět u nohy, právě v okamžiku kdy mi pan rozhodčí vysvětloval proč jí za to Volno ubral body, mi Peny odběhla za jiným psem. Takže konstatoval: "Takto má vypadat volno (smích)".

2. Ovladatelnost bez vodítka - 9 bodů, ani nevím proč ten jeden bod dolů, Peny šlapala jak hodinky

3. Sedni - lehni - vstaň - Lehni super, Vstaň až na druhý povel, za tohle můžu já, řekla jsem to trošku míň protáhle než obvykle, Sedni OK - 8 bodů

4. Štěkání - obávaný cvik, Peny se totiž občas tváří, že tento povel fakt v životě neslyšela, což mi dostatečně předvedla den před zkouškou. Takže: " Peny Štěkej!". Peny sedí bezvadně u nohy s pohledem upřeným na mě a můj vztyčený ukazováček. A nic :-)). Mé myšlenky, no potěš, je to v prd.... Učiním další pokus " Peny Štěkej!" a světe div se Peny nádherně štěkla 3x po sobě. Hurá, sláva - 8 bodů

5. Aport volný - přiznám se rovnou, Peny aport nosí vzorně, ale když přede mě předsedne, hodí ho na zem. Po poradě se cvičitelkami jsme vymyslely, že jí ho mám rychle odebrat radši ve stoje, že to nebude taková chyba jako kdyby ho hodila na zem. Takže jsem konala přesně podle toho. Aport jsem odebrala a poté dala Penče sedni. Pan rozhodčí se začal smát a říká mi: "Ženská já tady vůbec nemusím být, když ani nečekáte na moje povely, musím vám za to sebrat body, jste to tomu psu zkazila". Správně má totiž pes sedět před psovodem s aportem v tlamě a čekat na povel rozhodčího Aport odebrat a pak teprve konat. Tvářila jsem se, že mě moc mrzí jak jsem to psu pokazila, ale v duchu jsem byla šťastná, že jsem to dobře zvládla, stálo nás to pouze jeden bod dolů - 9 bodů.

6. Skok vysoký - OK 10 bodů

7. Skok šplhem - OK 10 bodů

8. Odložení v úkrytu - zde Peny opět ničím nepřekvapila, po chvíli ležení si sedla, potom stoupla, později půl metru popošla - naštěstí se vešla do 3 m rozmezí - 7 bodů

9. Hlídání předmětu - tady cítím trošku křivdu, Penča podle mě hlídala bezvadně, ale pan rozhodčí nechal zloděje projít jen 2x, Peny na něj štěkala, ale nevyjela. Kdyby šel zloděj ještě jednou určitě by byla reakce větší, ale to už pan rozhodčí nechtěl. Asi očekával větší razanci hned - 14 bodů

10. Ovladatelnost ve skupině - OK 10 bodů. Penča šlapala vzorně, bohužel další dva psi v naší skupince už ne, jeden kamsi poodešel, druhý se loudat, majitelky na ně musely řvát a čekat, takže pro mě bylo nejhorší udržet jakžtakž řadu aniž bych se musela úplně zastavit :-). Dále se musím pochválit, ani jednou jsem nespletla vlevo - vpravo :-)).

11. Sedni - lehni - vstaň ve skupině - OK 10 bodů

12. Odložení za pochodu- Peny si lehla trochu křivě - 9 bodů

13. Chůze po nepříjemném terénu - OK 10 bodů

14. Lhostejnost k nárazovému zvuku - OK 10 bodů