CHS Callistopeia

s. Penelopé Hellene Sixty six
Výstavy

Výsledky výstav Catharine

 

Výsledky výstav Penelopky

 

Výsledky výstav Ulkaine

 

 

Co to je výstava?

 

Výstava je akce, jejímž účelem je zhodnotit populaci jednotlivých plemen a vybrat z nich ty nejlepší jedince. Na výstavě se hodnotí především exteriér (tj.vzhled) psa, ale i kondice, připravenost na akci, upravenost a povaha.

Jaké typy výstav existují, jaký je mezi ními rozdíl?

1. Oblastní a krajské (OV, KV) - jsou pořádány zhruba 20-25x za rok v různých místech republiky. Patří k nejnižšímu typu výstav, tzn. že je možno získat nejnižší tituly

2. Národní (NVP) - v ČR jsou pořádány přibližně 4 národní výstavy. Na těchto výstavách je už vyšší konkurence. Většinou je posuzují specialisti na plemeno.a je možno získat titul CAC a CAJC.

3. Mezinárodní (MVP) - v ČR je pořádáno přibližně 7 mezinárodních výstav. Tyto výstavy jsou zastřešeny mezinárodní kynologickou federací FCI a je možno na nich obdržet kromě titulu CAC a CAJC také titul CACIB. V drtivé většině případů posuzují specialisti na plemeno.

4. Klubové a speciální (KLV, SV) - podle nařízení ČMKU (Českomoravská kynologická unie - nejvyšší kynologický orgán v ČR) se smí ročně pořádat pouze jedna speciální výstava pro jedno plemeno a jedna klubová výstava pro jeden klub. Tyto výstavy by měly být nejvyššími (nejnáročnějšími) pro dané plemeno. Je možno získat titul CAC a CAJC: Jsou zváni specialisti nebo zahraniční specialisti na plemeno. Tituly z klubových a speciálních výstav bývají ve světě nejcennější.

5. Evropská a světová výstava - každým rokem je pořádána jedna Evropská a jedna Světová výstava. Jako místo pořádání je vybrána pokaždé jiná z členských zemí FCI. Na této výstavě se posuzuje podle řádu FCI a podle řádu země, kde je výstava pořádána a je možno obdržet velmi cenné tituly jako EVROPSKÝ ŠAMPION (VÍTĚZ) a SVĚTOVÝ ŠAMPION (VÍTĚZ). Konkurence bývá obvykle velmi vysoká. Ne vždy však výstavu posuzují specialisté.

Co můžu na výstavě vyhrát?

Především na výstavách se nesoutěží ani o peníze ani o věcné ceny. To, o co všem chovatelům jde, jsou tituly a čekatelství. I když na některých výstavách za titul obdržíte například pohár, nebo kokardu či pytlík krmení, tím hlavním stále zůstává onen kus papíru s vypsaným posudkem a získaným oceněním nebo titulem.

Tituly a čekatelství jsou zadávány psům podle typu výstavy

Vítěz třídy - zadává se pouze na výstavách nejnižšího typu, tj. na oblastních a krajských. Může být zadán v každé třídě jedinci oceněnému Výborný 1

Oblastní, Krajský vítěz - zadává se na oblastních a krajských výstavách. O titul soutěží vítězové tříd dospívajících, otevřených, pracovních a vítězů, psi a feny zvlášť - tj. pro každé plemeno je jeden pes-Oblastní/Krajský vítěz a jedna fena-Oblastní/Krajský vítěz

CAJC - čekatelství JUNIOR CHAMPIONA. Titul může obdržet pes a fena ocenění známkou Výborný 1 ve třídě mladých.

CAC - čekatelství CHAMPIONA ČR. Titul můžou obdržet psi a feny ocenění známkou Výborný 1 ve třídě dospívajících, otevřené, pracovní a vítězů/šampiónů.

Res.CAC - rezervní čekatelství CHAMPIONA ČR. Titul můžou obdržet psi a feny ocenění známkou Výborný 2 ve třídě dospívajících, otevřené, pracovní a vítězů/šampiónů.

Tituly CAJC, CAC a Res.CAC se zadávají pouze na klubových, speciálních, národních nebo mezinárodních výstavách.

Národní vítěz, Klubový vítěz, Vítěz speciální výstavy - zadává se na národních, resp.klubových či speciálních výstavách. O titul soutěží držitelé CAC ze tříd dospívajících, otevřených, pracovních a vítězů, psi a feny zvlášť, tj pro jedno plemeno je jeden titul Národního, resp. Klubového vítěze, Vítěze speciální výstavy pro fenu a jeden pro psa.

CACIB - čekatelství mezinárodního championa krásy, tzv. INTERCHAMPIONA. Zadává se pouze na mezinárodních výstavách pod patronací FCI. O titul soutěží všichni držitelé CAC, psi i feny zvlášť, tj. pro jedno plemeno je jeden titul CACIB pro fenu a jeden pro psa. Vítěz neobdrží přímo CACIB, ale návrh na CACIB, který podléhá schválení mezinárodní kynologickou organizací FCI a potvrzení tohoto titulu je doručeno dodatečně (po cca 4-8 měsících) poštou. Schválení je však pouze formalitou - máte-li na psa FCI uznaný rodokmen a výstavní výbor měl opravdu povolení pořádat CACIB výstavu, je potvrzení Vašeho čekatelství jen otázkou času.

Res.CACIB - rezervní čekatelství INTERCHAMPIONA. Zadává se pouze na mezinárodních výstavách pod patronací FCI. O titul soutěží všichni držitelé CAC, kteří nedostali CACIB a dále držitel čekatelství Res.CAC ze třídy, z které pochází vítěz CACIB. Res.CACIB se zadává jeden pro psa a jeden pro fenu z každého plemene (variety). Pokud pes, který získal titul CACIB je již mezinárodním šampionem, pak vítěz res.CACIBa obdrží dodatečně písemně potvrzený CACIB od FCI.

BOB - BEST OF BREED - nejlepší z plemene, nebo taky Vítěz plemene. O titul soutěží vždy nejlepší jedinci z tříd mladých i dospělých, psi i feny dohromady - pro jedno plemeno (varietu) je pouze 1 titul BOB.

BIG - BEST IN GROUP - o titul soutěží všichni psi nebo feny ocenění titulem BOB vždy v rámci jedné FCI skupiny plemen. FCI rozlišuje všechna plemena světa do 10 skupin. V této soutěži o BIG se zpravdila určují nejméně 3 nejlepší jedinci (první, druhý a třetí). Vítězství nebo umístění v této soutěži je však již otázkou spíše štěstí, než kvality psa.

BIS - BEST IN SHOW - o titul soutěží všech deset jedinců oceněných titulem BIG. Vítěz tohoto titulu se stává nejlepším psem celé výstavy - mezi všemi plemeny. Stejně jako v soutěži o BIG, i zde se určují minimálně první tři nejlepší a vítězství či umístění je opravdu více dílem štěstí, než kvality